Loading...

Лікування гастриту

Blog
https://viasan.ua/uploads/images/5_hash=D41D8CD98F00B204E9800998ECF8427E_time=1574258563.jpeg

Ця хвороба з’являється у шлунку людини з певних причин. Виявити хворобу вдасться по ряду проявів та симптомів. Гастрит можливо вилікувати медикаментозним втручанням та народними методами. А також можливо запобігти появі хвороби, проводячи профілактичні дії та вчасну діагностику.

Лікування гастриту призначається гастроентерологом

Найчастіше лікування починається з промивання шлунку та кишечника та призначення абсорбуючої речовини і антибактеріальної терапії. В разі зневоднення організму застосовується парентеральне введення ізотонічних розчинів.Лікування гастриту у ТернополіМедикаментозне лікування гаститу

Під час антибактеріальної терапії лікарем можуть призначатися такі препарати як Панкреатин, Гідрокарбонат натрію, Цефелексін, Ампіцилін, Левоміцетин, Мотиліум. Тривалість прийому медпрепаратів визначається лікарем.

Протягом перших двох тижнів лікування хворому потрібно обмежити себе у вживанні їжі. Але рекомендується вживання рідини (води) в невеликих порціях.

Лікування гастриту народними методами

В комплексі з медикаментозним методом лікування буде дуже корисним використання рецептів народної медицини. Наприклад вживання настоїв з брусниці або з листя мати-мачухи.

Настій з брусниці готується наступним методом. Одна чайна ложка сухої сировини кладеться в склянку, яка наповнюється окропом. Настій витримується протягом 12 годин потім проціджується і охолоджується в холодильнику. Приймати настій потрібно тричі на день по 1 ст. ложці.

Настій з листя мати-мачухи готується наступним способом. В склянці розміщується столова ложка сушених листків мати-мачухи. Склянка заповнюється кип’яченою водою. Суміш настоюється протягом доби в темному місці, а далі профільтровується з використанням марлевої чи бинтової тканини. Настій вживається три рази на добу по дві столові ложки.консультація гастроентеголога у Тернополі Симптоми та прояви гастриту

Гастрит має групу яскраво виражених проявів та симптомів. Найпомітнішими симптомами є:ниюче, больове, гостре, пекуче відчуття в верхній частині живота – виникає та періодично повторюється під час прийому їжі;часта нудота, що призводить до виникнення блювоти;різке схуднення та втрата ваги;діарея;неприємні запахи з рота;зниження апетиту та постійне відчуття переїдання;виникнення метеоризму і відрижки, гикавки;запаморочення голови;загальна слабкість тіла, що супроводжується підвищенням температури тіла до +38.

Причини гастриту

Передумовою появи гастриту може стати декілька основних причин:Присутність в організмі людини бактерії «Хелікобактер».Неповноцінне, незбалансоване, неправильне, несвоєчасне харчування – це вживання страв поспіхом, регулярне недоїдання чи переїдання, відмова від регулярного споживання «рідких» страв. А також причиною виникнення хвороби є регулярне вживання неякісних, пряних, гострих, смажених харчів.Постійне споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.Зменшення кількості надходження в організм вітамінів і білків, що призводить до зменшення кількості шлункового соку.Негативний вплив на шлунок гормональних препаратів чи антибіотиків, які приймає людина під час довготривалого лікування.Регулярні стресові ситуації.Отруєння кислотами чи токсичними речовинами.Наявність вроджених травм шлунку чи отриманих під час хірургічного втручання.Консультація гастроентеролога у ТернополіДіагностика та профілактика гастриту

Діагностика гастриту проводиться після клінічного прояву і анамнезу. Діагностика виконується комплексним методом, який включає в себе:ультразвукове дослідження;езофагогастроскопію;гастроскопію;аналіз крові;бактеріологічний аналіз клітин із зараженої та здорової частини шлунку.

Запобігти виникненню хвороби легше, ніж потім її лікувати. Тому, щоб шлунок не захворів на гастрит, потрібно притримуватись простих профілактичних правил:

Звести до мінімуму вживання алкоголю та відмовитися від паління.Не потрапляти до стресових ситуацій.Дотримуватися правильного режиму харчування та вживати страви в невеликих порціях.Не ковтати підозрілі речовини з маловідомим вмістом.Відмовитися від газованих напоїв.