Loading...

Хронічний тонзиліт

Blog
https://viasan.ua/uploads/images/лор2_hash=D41D8CD98F00B204E9800998ECF8427E_time=1574259332.jpg

Причини хронічного тонзиліту

Піднебінні мигдалики разом з іншими лімфоїдними утвореннями глоткового кільця захищають організм від хвороботворних мікробів, що проникають разом з повітрям, водою та їжею. При певних умовах бактерії викликають в мигдаликах гостре запалення – ангіну.

В результаті повторюваних ангін може розвинутися хронічний тонзиліт. В окремих випадках (близько 3% від усієї кількості хворих) хронічний тонзиліт є первинно хронічним захворюванням, тобто виникає без попередніх ангін.

Ризик розвитку хронічного тонзиліту збільшується при імунних порушеннях. Загальна та місцева опірність організму знижується після перенесених інфекційних захворювань (скарлатини, кору і т.д.) і при переохолодженні. Крім того, на загальний імунний статус організму може впливати неправильне лікування антибіотиками або невиправданий прийом жарознижуючих засобів при ангіні та інших інфекційних хворобах.

Розвитку хронічного запалення піднебінних мигдаликів сприяє порушення носового дихання при поліпозі носової порожнини, збільшення нижніх носових раковин, викривленні носової перегородки і аденоїдах. Місцевими факторами ризику розвитку хронічного тонзиліту є осередки інфекції в сусідніх органах (аденоїдит, гайморит, каріозні зуби).

У мигдаликах хворого з хронічним тонзилітом може виявлятися близько 30 різних хвороботворних мікроорганізмів, однак, у глибині лакун, як правило, виявляється патогенна монофлора (стафілокок або стрептокок).

хронічний тронзиліт

Класифікація хронічного тонзиліту

Виділяють просту (компенсована) і токсико-алергічну (декомпенсована) форми хронічного тонзиліту.

При простій формі хронічного тонзиліту переважають місцеві ознаки запалення (набряклість і потовщення країв дужок, рідкий гній або гнійні пробки в лакунах). Може спостерігатися збільшення регіонарних лімфовузлів.

При токсико-алергічній формі до місцевих ознак запалення приєднуються загальні токсико-алергічні прояви: швидка втомлюваність, періодичні нездужання і незначні підвищення температури. Час від часу з’являються болі в суглобах, при загостренні хронічного тонзиліту – болі в області серця без порушень нормальної картини ЕКГ. Періоди відновлення респіраторних захворювань стають тривалими, затяжними.

До перелічених вище проявів хронічного тонзиліту приєднуються функціональні порушення діяльності серця зі зміною картини ЕКГ. Можливі порушення серцевого ритму, тривалий субфебрилітет. Виявляються функціональні порушення в суглобах, судинній системі, нирках і печінці.


Симптоми хронічного тонзиліту

  • Для простої форми хронічного тонзиліту характерна мізерна симптоматика.Хворих турбує відчуття стороннього тіла або незручності при ковтанні, поколювання, сухість, неприємний запах з рота.Мигдалики запалені і збільшені.Поза загостренням загальні симптоми відсутні.Характерні часті ангіни (до 3 разів на рік) із затяжним періодом видужання, який супроводжується стомлюваністю, нездужанням, загальною слабкістю і незначним підвищенням температури.

При токсико-алергічній формі хронічного тонзиліту ангіни розвиваються частіше 3 разів на рік, часто ускладнюються запаленням сусідніх органів і тканин (паратонзилярний абсцес, фарингіт і т.д.). Пацієнт постійно відчуває слабкість, втома та нездужання. Температура тіла протягом тривалого часу залишається субфебрильною. Симптоми з боку інших органів залежать від наявності тих чи інших суміжних захворювань.

Ускладнення хронічного тонзиліту

При хронічному тонзиліті мигдалики з бар’єру на шляху розповсюдження інфекції перетворюються в резервуар, який містить велику кількість мікробів і продуктів їх життєдіяльності. Інфекція з уражених мигдаликів може поширитися по організму, викликаючи ураження серця, нирок, печінки та суглобів (пов’язані захворювання).

Хвороба змінює стан імунної системи організму. Хронічний тонзиліт прямо чи опосередковано впливає на розвиток:

 – деяких колагенових захворювань (дерматоміозит, склеродермія, вузликовий периартеріїт, червоний вовчак), – хвороб шкіри (екзема, псоріаз) – уражає периферійні нерви (радикуліт, плексит) – тривала інтоксикація при хронічному тонзиліті є фактором ризику розвитку геморагічного васкуліту і тромбоцитопенічної пурпури.

Записуйтесь на консультацію до отоларинголога медичного центру Віасан і будьте здорові!