Завантаження...

Глаукома

Блог
https://viasan.ua/uploads/images/53906fc75fc0cf82f4083ed3c4105999_hash=D41D8CD98F00B204E9800998ECF8427E_time=1574258990.jpg

У хворих глаукомою пошкодження зорового нерва прогресує повільно, поступово приводячи до звуження з наступною втратою поля зору. Цей процес протікає безболісно, і тому на ранніх стадіях захворювання може залишатись непоміченим. Зазвичай до того часу, коли пацієнти помічають погіршення зору, хвороба заходить уже надто далеко.


Причини розвитку глаукоми


Глаукома часто уражає два ока і при відсутності лікування може призвести до значної незворотної втрати зору і навіть до повної сліпоти. Причини розвитку глаукоми досі остаточно нез’ясовані, проте головним фактором ризику вважається підвищений внутрішньо – очний тиск (ВОТ).


Рівень ВОТ може виявити лікар-офтальмолог, провівши комплексне обстеження очей. Захворювання починається найчастіше з підвищення внутрішньо-очного тиску, що порушує кровообіг і живлення зорового нерва і призводить до його поступової атрофії.


До інших факторів ризику глаукоми також відносяться:

  • Вік – чим старша людина, тим вищий ризик розвитку глаукоми. З кожним десятиліттям життя ризик розвитку глаукоми подвоюється.
  • Спадковість – ризик розвитку глаукоми в 3-9 разів вищий при наявності захворювання у близьких родичів.
  • Короткозорість (міопія) – ризик розвитку захворювання збільшується вдвічі у людей з міопією.


Діагностика глаукоми 


Діагностика глаукоми, особливо на ранніх стадіях, та виявлення факторів ризику можна лише при регулярному обстеженні у лікаря-офтальмолога. Людям у віці старше 40 років потрібно обстежуватись на предмет глаукоми, навіть якщо у них не має ніяких симптомів захворювання.


Глаукома: лікування та діагностика в Тернополі



Офтальмологічний огляд включає:


  • Біомікроскопію ока – обстеження за допомогою щілинної лампи для оцінки стану переднього відділу ока та кута передньої камери (гоніоскопія)
  • Офтальмоскопія – огляд очного дна для оцінки стану зорового нерва та сітківки.
  • Тонометрія – визначення внутрішньо-очного тиску. За нормальний ВОТ прийнято тиск в діапазоні 16-24 мм рт ст. по Маклакову, 10-21 мм рт ст. по методу Гольдмана. Окрім того, для скринінга глаукоми у ряді випадків може використовуватись метод безконтактної тонометрії.
  • Периметрія – визначення поля зору. Частою ознакою глаукоми є звуження периферичних меж поля зору. Регулярне проведення периметрії є обов’язковим для оцінки ефективності лікування.
  • Оптична когерентна томографія (ОКТ) – дає можливість отримати зображення на диску зорового нерва і шару нервових волокон сітківки, аналіз яких дозволяє виявити ранні ознаки глаукоми та оцінити перебіг захворювання.


Лікування глаукоми


Методи лікування глаукоми дозволяють контролювати прогресування захворювання, попереджуючи та сповільнюючи тим самим подальше пошкодження зорового нерва.


Консервативне лікування передбачає інстиляцію гіпотензивних очних крапель та періодичні курси відновної терапії. Важливо використовувати саме ті очні краплі і саме так, як прописав лікар. При неефективності або поганій переносимості очних крапель рекомендовано лазерне чи хірургічне лікування.


Метод лікування визначає лікар, базуючись на даних обстеження з урахуванням специфіки та важкості захворювання в кожному окремому випадку, беручи до уваги вік та супутні захворювання.


Глаукома – пожиттєве захворювання, що вимагає постійного лікування. У випадках, коли у пацієнта нормальний внутрішньо-очний тиск, але ступінь ризику глаукоми високий, необхідна чітка схема, як часто потрібно профілактично обстежуватися, щоб не пропустити початок захворювання, коли шанси на збереження та стабілізацію зору найбільш високі.


У медичному центрі «ВІАСАН» запроваджена комплексна програма ранньої діагностики глаукоми. Сучасні методи дозволяють виявити захворювання, коли зорові функції ще не постраждали та в подальшому оцінювати ефективність призначеного лікування.