Чи часто ми замислюємося, яке навантаження падає на очі наших малюків у сучасному житті? Наші діти ще з маленького віку опановують комп’ютер і годинами сидять за екранами монітора, телефона або дивляться телевізор. У шестирічному віці, коли малюк іде до школи, навантаження на його зір різко збільшується: дитині потрібно багато читати, писати. А що вдома? Ті ж самі книги та зошити, комп’ютер, телевізор! Добре, якщо у батьків відмінний зір. А якщо в родині носять окуляри і дитина за спадковістю отримала схильність до проблем з очами?
Основні функції зору формуються у дитини до кінця 5-6-го року життя, проте ще довший час дитячі очі є чутливі до надмірного навантаження, яке суттєво посилюється з моменту поступлення дитини до школи. Характеристикою сучасної школи є інтенсифікація навчання дітей, починаючи з першого класу.
Які ознаки можуть свідчити про втому очей школяра? Чи можна їх зауважити до того моменту, коли дитина сама поскаржиться, що вона погано бачить?
Батькам слід звертати увагу на такі фактори ризику:
– дитина сидить за столом, низько схиливши голову (відстань до книжки/зошита менше 40 см);
– дитина читає лежачи;
– робоче місце дитини має погане освітлення;
– дитина читає, пише, працює за комп’ютером або проглядає телевізійні програми безперервно більше 1 години;
– ви відмічаєте короткочасне почервоніння очей дитини після навчання в школі або виконання домашнього завдання;
– дитина скаржиться на «сухість в очах», відчуття «піску», сльозоточивість;
– дитина швидко втомлюється в школі або при виконанні домашніх завдань, стала неуважною;
– дитина скаржиться на головний біль, який виникає під час навчання в школі або вдома;
– дитина починає примружувати очі, коли дивиться телевізор або дивиться вдалину;
– дитина стала гірше бачити у вечірні часи; дитина стала гірше вчитися.
Що ж треба зробити для того, щоб зберегти зір дитини?
В першу чергу треба забезпечити нормальні умови навчання школяра та його фізичної активності.
– Всі діти кожні 30-45 хвилин повинні робити 10-15 хвилинні перерви, під час яких дитині бажано побігати, подивитися у вікно на предмети, які розміщені вдалині.
– Діти мають бути забезпечені якісними підручниками з чітким і дещо збільшеним шрифтом. Робоче місце дитини повинно гарно освітлюватись та не створювати тіні на робочій поверхні. Ввечері обов’язково працювати з увімкненою настільною лампою.
– Відстань між очима і підручником або зошитом має бути не менше 40 см.
– Тривалість безперервного читання залежить від віку: у перших-третіх класах 10-15 хв, четвертих-сьомих 25-30 хв і 45 хв – для учнів восьмих-десятих класів.
– Обмежується також безперервна тривалість письма: не більше 5 хв для 6-7-річних, до 10 хв для 8-10-річних. Тривалість перерв – не менше як 10 хв.
– Не проводити за монітором комп’ютера більше 30 хвилин на добу у початкових класах і більше 1 години (двічі по 30 хвилин) у старших класах.
– Обмежити перегляд телевізійних програм у будні дні. Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті, тому вдень її слід трохи затемнити, а ввечері, навпаки, включити неяскраве світло за спиною. Відстань до екрану має бути в 5 разів більше, ніж діагональ телевізора, він має бути розміщений на рівні очей.
Дітям перегляд телевізора не рекомендований. З трьох років можливий перегляд телепередач не більше 15 хвилин в день. Дошкільнята можуть проводити біля екрана без шкоди здоров’ю не більш ніж 30 хв. у день, молодші школярі – не більше години в день і 2–3 рази на тиждень. А якщо проблеми із зором уже проявляються, краще відмовитися від даного пристрою зовсім.
– Після перегляду телепередач, як і після будь-якої зорової роботи, очам потрібний відпочинок. Забезпечити достатню фізичну активність дитини: прогулянки, заняття спортом, плаванням.
– Забезпечити дитині достатню тривалість сну.
– Регулярно робити “гімнастику для очей”
– Для здоров’я очей, і не тільки, дуже важливо стежити за рівною поставою. Коли спина рівна, то кров легше надходить в зоровий центр головного мозку, що дозволяє очам менше напружуватися.
– Якісне харчування дитини збагачене продуктами, які є корисні для очей: молочні продукти, м’ясні страви, риба, достатня кількість фруктів і овочем, в тому числі чорниця, морква, журавлина, гарбузи, абрикоси, персики та різноманітна зеленина: кропива, кульбаба, шпинат, капуста, салат. Достатня кількість вітамінів та мінеральних солей, особливо вітаміну А та Е, селену, очам потрібно в 5 разів більше вітамінів А, С, Е, ніж будь-якому іншому органу. Давно відомо, що основні компоненти чорниці разом з бета-каротином (провітамін А) є природними антиоксидантами, які сприяють покращенню функцію зору, сприяють зміцненню стінок судин ока, покращенню гостроти зору, зменшують втому очей, сприяють виробленню зорового пігменту сітківки – родопсину.
– Шановні батьки, створіть «позитивну ауру» в сім’ї! Діти дуже чутливі, і стрес може позначитися на їх здоров’ї в цілому та зору зокрема.
– Обов’язково проконсультувати дитину в окуліста при мінімальних ознаках погіршення зору та планово 1 раз на рік.
Ідеальний зір необхідно намагатися зберегти ще з дитинства. Важливо навчити дітей приділяти належну увагу турботі про здоров’я очей і оберігати їх. Наші очі є досить крихким органом, який легко пошкодити і важко вилікувати. Зір, як і здоров’я в цілому – це найважливіша коштовність у світі, яка залежить насамперед від того, як ми її будемо берегти.
Фахову консультацію щодо стану органа зору вашої дитини та дієвих заходів щодо збереження здоров’я очей ви отримаєте у офтальмологів медичного центру «Віасан».
Завітайте до нас за адресою: м. Тернопіль, вул. Медова, 20.
Запис за тел. (0352)525558,(098)4525558.